flask-admin - en to da_DK translation catalogue (96 entries)

en: Home
da_DK: Hjem

en: Cli: Invalid command.
da_DK: CLI: Ugyldig kommando.

en: File to upload
da_DK: Fil til upload

en: File required.
da_DK: Fil kræves.

en: Invalid file type.
da_DK: Ugyldig filtype.

en: Content
da_DK: Indhold

en: Invalid name
da_DK: Ugyldigt navn

en: Name
da_DK: Navn

en: File "%(name)s" already exists.
da_DK: Filen "%(name)s" findes allerede.

en: Permission denied.
da_DK: Tilladelse nægtet.

en: File uploading is disabled.
da_DK: Fil-upload er deaktiveret.

en: Successfully saved file: %(name)s
da_DK: Med held gemt fil: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
da_DK: Kunne ikke gemme fil: %(error)s

en: Upload File
da_DK: Upload fil

en: Directory creation is disabled.
da_DK: Directory oprettelse er deaktiveret.

en: Successfully created directory: %(directory)s
da_DK: Med held oprettede mappe: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
da_DK: Kunne ikke oprette denne mappe: %(error)s

en: Create Directory
da_DK: Oprette Register

en: Deletion is disabled.
da_DK: Sletning er deaktiveret.

en: Directory deletion is disabled.
da_DK: Directory sletning er deaktiveret.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
da_DK: Register "%(path)s" blev slettet.

en: Failed to delete directory: %(error)s
da_DK: Kunne ikke slette mappe: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
da_DK: Filen "%(name)s" blev slettet.

en: Failed to delete file: %(name)s
da_DK: Kunne ikke slette fil: %(name)s

en: Renaming is disabled.
da_DK: Omdøbning er deaktiveret.

en: Path does not exist.
da_DK: Stien findes ikke.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
da_DK: Med held omdøbt "%(src)s" til "%(dst)s"

en: Failed to rename: %(error)s
da_DK: Undladt at omdøbe: %(error)s

en: Rename %(name)s
da_DK: Omdøbe %(name)s

en: Error saving changes to %(name)s.
da_DK: Fejl under lagring af ændringer til %(name)s.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
da_DK: Ændringer til %(name)s gemmes korrekt.

en: Error reading %(name)s.
da_DK: Fejl læsning %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
da_DK: Uventet fejl under læsning fra %(name)s

en: Cannot edit %(name)s.
da_DK: Kan ikke redigere %(name)s.

en: Editing %(path)s
da_DK: Redigering af %(path)s

en: Delete
da_DK: Slet

en: Are you sure you want to delete these files?
da_DK: Er du sikker på du vil slette disse filer?

en: File deletion is disabled.
da_DK: Filsletningen er deaktiveret.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: equals
da_DK: er lig med

en: not equal
da_DK: ikke lige

en: contains
da_DK: indeholder

en: not contains
da_DK: ikke indeholder

en: greater than
da_DK: større end

en: smaller than
da_DK: mindre end

en: empty
da_DK: Tom

en: in list
da_DK: i listen

en: not in list
da_DK: ikke på listen

en: not between
da_DK: ikke mellem

en: Failed to get model. %(error)s
da_DK: Undladt at få model. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
da_DK: Kunne ikke oprette posten. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
da_DK: Kunne ikke oprette posten. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
da_DK: Kunne ikke slette posten. %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
da_DK: Er du sikker på du vil slette de valgte poster?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
da_DK[0]: Posten blev slettet.
da_DK[1]: %(count)s poster blev slettet.

en: Failed to delete records. %(error)s
da_DK: Kunne ikke slette posten. %(error)s

en: Not a valid choice
da_DK: Ikke et gyldigt valg

en: Already exists.
da_DK: Der findes allerede.

en: Integrity error. %(message)s
da_DK: Integritetsfejl. %(message)s

en: Invalid time format
da_DK: Ugyldigt klokkeslætsformat

en: Invalid Choice: could not coerce
da_DK: Ugyldigt valg: kunne ikke tvinge

en: Invalid JSON
da_DK: Ugyldig JSON

en: Invalid file extension
da_DK: Ugyldig fil forlængelse

en: File "%s" already exists.
da_DK: Filen "%s" findes allerede.

en: There are no items in the table.
da_DK: Der er ingen varer i tabellen.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
da_DK: Ugyldig filterværdi: %(value)s

en: Record was successfully created.
da_DK: Posten blev oprettet.

en: Record does not exist.
da_DK: Posten findes ikke.

en: Record was successfully saved.
da_DK: Post blev gemt.

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: between
da_DK: mellem

en: View Record
da_DK: View Post

en: Edit Record
da_DK: Redigere Posten

en: With selected
da_DK: Med udvalgte

en: Save
da_DK: Gem

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Root
da_DK: Roden

en: Sort by %(name)s
da_DK: Sorter efter %(name)s

en: Rename File
da_DK: Omdøb filen

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
da_DK: Er du sikker på du vil slette \'%(name)s\' "rekursivt?

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
da_DK: Er du sikker på du vil slette \'%(name)s\' "?

en: Please select at least one file.
da_DK: Vælg mindst én fil.

en: List
da_DK: Liste

en: Create
da_DK: Oprette

en: Delete?
da_DK: Slet?

en: Add
da_DK: Tilføje

en: Add Filter
da_DK: Tilføj Filter

en: Apply
da_DK: Anvende

en: Reset Filters
da_DK: Nulstil filtre

en: Search
da_DK: Søg

en: Create New Record
da_DK: Opret Ny Rekord

en: Select all records
da_DK: Marker alle poster

en: Select record
da_DK: Vælg post

en: Please select at least one record.
da_DK: Vælg mindst én post.

en: Are you sure you want to delete this record?
da_DK: Er du sikker på du vil slette denne post?
