flask-admin - en to fr_FR translation catalogue (103 entries)

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Cli: Invalid command.
fr_FR: CLI : Commande non valide.

en: File to upload
fr_FR: Fichier à déposer

en: File required.
fr_FR: Fichier requis.

en: Invalid file type.
fr_FR: Type de fichier invalide.

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Invalid name
fr_FR: Nom invalide

en: Name
fr_FR: Nom

en: File "%(name)s" already exists.
fr_FR: Le fichier "%(name)s" existe déjà.

en: Permission denied.
fr_FR: Autorisation refusée.

en: File uploading is disabled.
fr_FR: Dépose de fichier désactivée.

en: Successfully saved file: %(name)s
fr_FR: Fichier enregistré avec succès : %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
fr_FR: Échec dans la sauvegarde du fichier: %(error)s

en: Upload File
fr_FR: Déposer un fichier

en: Directory creation is disabled.
fr_FR: La création de répertoire est désactivée.

en: Successfully created directory: %(directory)s
fr_FR: Répertoire est créé avec succès : %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
fr_FR: Échec dans la création du fichier: %(error)s

en: Create Directory
fr_FR: Créer un répertoire

en: Deletion is disabled.
fr_FR: La suppression est désactivée.

en: Directory deletion is disabled.
fr_FR: La suppression de répertoire est désactivée.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
fr_FR: Répertoire «%(path)s » a été supprimé avec succès.

en: Failed to delete directory: %(error)s
fr_FR: Échec dans la suppression du répertoire: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
fr_FR: Le fichier "%(name)s" a bien été supprimé.

en: Failed to delete file: %(name)s
fr_FR: Échec dans la suppression du fichier: %(name)s

en: Renaming is disabled.
fr_FR: Le renommage est désactivé.

en: Path does not exist.
fr_FR: Le chemin n'existe pas.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
fr_FR: "%(src)s" a bien été renommé en "%(dst)s"

en: Failed to rename: %(error)s
fr_FR: Échec dans le renommage: %(error)s

en: Rename %(name)s
fr_FR: Renommer %(name)s

en: Error saving changes to %(name)s.
fr_FR: Erreur d'enregistrement des modifications dans %(name)s.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
fr_FR: Changements à %(name)s enregistré avec succès.

en: Error reading %(name)s.
fr_FR: Erreur lecture %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
fr_FR: Erreur inattendue lors de la lecture de %(name)s

en: Cannot edit %(name)s.
fr_FR: Impossible de modifier %(name)s.

en: Editing %(path)s
fr_FR: Montage %(path)s

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Are you sure you want to delete these files?
fr_FR: Êtes-vous bien sûr de vouloir supprimer ces fichiers?

en: File deletion is disabled.
fr_FR: Suppression des fichiers est désactivée.

en: Edit
fr_FR: Editer

en: equals
fr_FR: vaut

en: not equal
fr_FR: est différent de

en: contains
fr_FR: contient

en: not contains
fr_FR: ne contient pas

en: greater than
fr_FR: plus grand que

en: smaller than
fr_FR: plus petit que

en: empty
fr_FR: vide

en: in list
fr_FR: dans la liste

en: not in list
fr_FR: pas dans la liste

en: not between
fr_FR: pas entre

en: Failed to get model. %(error)s
fr_FR: Impossible d'obtenir le modèle. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
fr_FR: Échec dans la création de l'objet. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
fr_FR: Échec dans la mise à jour de l'objet. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
fr_FR: Échec dans la suppression de l'objet: %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
fr_FR: Êtes-vous bien sûr de vouloir supprimer ces objets?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
fr_FR[0]: L'objet a bien été détruit.
fr_FR[1]: Les %(count)s objets ont bien été détruits.

en: Failed to delete records. %(error)s
fr_FR: Échec dans la suppression des objets: %(error)s

en: Not a valid choice
fr_FR: Choix incorrect

en: Already exists.
fr_FR: Existe déjà.

en: At least %(num)d item is required | At least %(num)d items are required
fr_FR[0]: Au moins %(num)d items sont obligatoires
fr_FR[1]: Au moins %(num)d objets sont requis

en: Integrity error. %(message)s
fr_FR: Erreur d'intégrité. %(message)s

en: Invalid time format
fr_FR: Format temporel invalide

en: Invalid Choice: could not coerce
fr_FR: Choix non accepté: ne peut pas forcer la valeur

en: Invalid JSON
fr_FR: JSON non valide

en: Invalid file extension
fr_FR: Extension de fichier invalide

en: File "%s" already exists.
fr_FR: Le fichier "%s" existe déjà dans le répertoire de destination.

en: There are no items in the table.
fr_FR: Il n'y a aucun élément dans le tableau.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
fr_FR: Valeur de filtre non valide : %(value)s

en: Record was successfully created.
fr_FR: L'objet a bien été créé.

en: Record does not exist.
fr_FR: Aucun enregistrement n'existe.

en: Record was successfully saved.
fr_FR: A été enregistrée avec succès.

en: Tablib dependency not installed.
fr_FR: La dépendance Tablib n'est pas installé.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: between
fr_FR: entre

en: View Record
fr_FR: Afficher L'enregistrement

en: Edit Record
fr_FR: Modifier enregistrement

en: With selected
fr_FR: Avec la sélection

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save and Add Another
fr_FR: Enregistrer et en ajouter un autre

en: Save and Continue Editing
fr_FR: Enregistrer et continuer à éditer

en: Root
fr_FR: Racine

en: Sort by %(name)s
fr_FR: Trier par %(name)s

en: Rename File
fr_FR: Renommer Le Fichier

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
fr_FR: Êtes-vous bien sûr de vouloir supprimer \'%(name)s\' récursivement?

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
fr_FR: Êtes-vous bien sûr de vouloir supprimer \'%(name)s\'?

en: Please select at least one file.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un fichier.

en: List
fr_FR: Liste

en: Create
fr_FR: Créer

en: Details
fr_FR: Détails

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Delete?
fr_FR: Supprimer?

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Filter
fr_FR: Ajouter un filtre

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Reset Filters
fr_FR: Filtres réinitialisés

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Create New Record
fr_FR: Créer Nouvel Enregistrement

en: Select all records
fr_FR: Sélectionner tous les enregistrements

en: Select record
fr_FR: Sélectionner l'enregistrement

en: Please select at least one record.
fr_FR: Veuillez choisir au moins un modèle.

en: Are you sure you want to delete this record?
fr_FR: Êtes-vous bien sûr de vouloir  supprimer cet objet?
