flask-admin - en to ro_RO translation catalogue (97 entries)

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Cli: Invalid command.
ro_RO: CLI: Comanda Invalid.

en: File to upload
ro_RO: Dosar la spre încărcat

en: File required.
ro_RO: Fişier necesare.

en: Invalid file type.
ro_RO: Invalid tip de fişier.

en: Content
ro_RO: Conţinut

en: Invalid name
ro_RO: Nume nevalid

en: Name
ro_RO: nume

en: File "%(name)s" already exists.
ro_RO: Fişier "%(name)s" există deja.

en: Permission denied.
ro_RO: Permisiune refuzată.

en: File uploading is disabled.
ro_RO: Încărcarea fişierelor este dezactivat.

en: Successfully saved file: %(name)s
ro_RO: Fişier salvat cu succes: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
ro_RO: Nu a reuşit să salvaţi fişier: %(error)s

en: Upload File
ro_RO: Încărcaţi fişier

en: Directory creation is disabled.
ro_RO: Crearea de director este dezactivat.

en: Successfully created directory: %(directory)s
ro_RO: Director cu succes creat: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
ro_RO: Imposibil de creat Director: %(error)s

en: Create Directory
ro_RO: Crea Director

en: Deletion is disabled.
ro_RO: Ştergerea este dezactivat.

en: Directory deletion is disabled.
ro_RO: Director stergerea este dezactivat.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
ro_RO: Director "%(path)s" a fost şters cu succes.

en: Failed to delete directory: %(error)s
ro_RO: Imposibil de șters Director: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
ro_RO: Fişier "%(name)s" a fost şters cu succes.

en: Failed to delete file: %(name)s
ro_RO: Imposibil de șters fişier: %(name)s

en: Renaming is disabled.
ro_RO: Redenumirea este dezactivat.

en: Path does not exist.
ro_RO: Cale nu exista.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
ro_RO: Cu succes redenumit "%(src)s" la "%(dst)s"

en: Failed to rename: %(error)s
ro_RO: Nu a reuşit să redenumiţi: %(error)s

en: Rename %(name)s
ro_RO: Redenumiţi %(name)s

en: Error saving changes to %(name)s.
ro_RO: Eroare la salvarea modificărilor la %(name)s.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
ro_RO: Modificări %(name)s salvat cu succes.

en: Error reading %(name)s.
ro_RO: Eroare citire %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
ro_RO: Eroare neașteptată în timp ce citirea de la %(name)s

en: Cannot edit %(name)s.
ro_RO: Imposibil de editat %(name)s.

en: Editing %(path)s
ro_RO: Editare %(path)s

en: Delete
ro_RO: Ştergeţi

en: Are you sure you want to delete these files?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi aceste fişiere?

en: File deletion is disabled.
ro_RO: Ştergere fişier este dezactivat.

en: Edit
ro_RO: Editare

en: equals
ro_RO: este egal cu

en: not equal
ro_RO: nu este egal

en: contains
ro_RO: conţine

en: not contains
ro_RO: nu conţine

en: greater than
ro_RO: mai mare decât

en: smaller than
ro_RO: mai mică decât

en: empty
ro_RO: gol

en: in list
ro_RO: în lista

en: not in list
ro_RO: nu în lista

en: not between
ro_RO: nu între

en: Failed to get model. %(error)s
ro_RO: Nu pentru a obţine model. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
ro_RO: Nu a reuşit să creaţi înregistrarea. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
ro_RO: Nu a reuşit să creaţi înregistrarea. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
ro_RO: Imposibil de șters înregistrări. %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
ro_RO: Sigur ștergeți înregistrările selectate?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
ro_RO[0]: Recordul a fost şters cu succes.
ro_RO[1]: %(count)s înregistrări au fost şters cu succes.
ro_RO[2]: %(count)s înregistrări au fost şters cu succes.

en: Failed to delete records. %(error)s
ro_RO: Imposibil de șters înregistrări. %(error)s

en: Not a valid choice
ro_RO: Nu o alegere valabilă

en: Already exists.
ro_RO: Există deja.

en: Integrity error. %(message)s
ro_RO: Eroare de integritate. %(message)s

en: Invalid time format
ro_RO: Format nevalid timp

en: Invalid Choice: could not coerce
ro_RO: Alegerea nevalid: nu ar putea constrânge

en: Invalid JSON
ro_RO: JSON valid

en: Invalid file extension
ro_RO: Extensia de fişier nevalid

en: File "%s" already exists.
ro_RO: Fişier "%s" există deja.

en: There are no items in the table.
ro_RO: Nu există elemente în masă.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
ro_RO: Valoare nevalidă filtru: %(value)s

en: Record was successfully created.
ro_RO: Recordul a fost creat cu succes.

en: Record does not exist.
ro_RO: Nu există înregistrare.

en: Record was successfully saved.
ro_RO: Înregistrarea a fost salvată cu succes.

en: Yes
ro_RO: da

en: No
ro_RO: nu

en: between
ro_RO: între

en: View Record
ro_RO: Vezi Record

en: Edit Record
ro_RO: Editaţi înregistrarea

en: With selected
ro_RO: Cu selectate

en: Save
ro_RO: Salvaţi

en: Cancel
ro_RO: Revocare

en: Root
ro_RO: Rădăcină

en: Sort by %(name)s
ro_RO: Un fel de %(name)s

en: Rename File
ro_RO: Redenumiţi Fişierul

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi \'%(name)s\' recursiv?

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi \'%(name)s\'?

en: Please select at least one file.
ro_RO: Vă rugăm să selectaţi cel puţin un fişier.

en: List
ro_RO: Lista

en: Create
ro_RO: Crea

en: Filter
ro_RO: Filtrare

en: Delete?
ro_RO: Ştergeţi?

en: Add
ro_RO: Adauga

en: Add Filter
ro_RO: Adauga filtru

en: Apply
ro_RO: Se aplică

en: Reset Filters
ro_RO: Resetaţi filtrele

en: Search
ro_RO: Căutare

en: Create New Record
ro_RO: Creare Nou Record

en: Select all records
ro_RO: Selectaţi toate înregistrările

en: Select record
ro_RO: Selectaţi înregistrare

en: Please select at least one record.
ro_RO: Vă rugăm să selectaţi cel puţin o înregistrare.

en: Are you sure you want to delete this record?
ro_RO: Sigur ștergeți această înregistrare?
